kõik kategooriad
EN

Industry News

Avaleht> Uudised > Industry News

Lisateavet ženšenni kohta

Avaldamise aeg: 2023-03-28 Vaadatud: 102

Ženšenni on Aasias ja Põhja-Ameerikas kasutatud sajandeid. Paljud kasutavad seda mõtlemise, keskendumisvõime, mälu ja füüsilise vastupidavuse parandamiseks. Seda kasutatakse ka depressiooni, ärevuse ja kroonilise väsimuse loomuliku ravina. On teada, et see tugevdab immuunsüsteemi, võitleb infektsioonidega ja aitab erektsioonihäiretega mehi.

Põlisameeriklased kasutasid juurt kunagi erguti ja peavalu leevendava ravimina, samuti viljatuse, palaviku ja seedehäirete raviks. Tänapäeval kasutab umbes 6 miljonit ameeriklast regulaarselt ženšenni tõestatud eeliseid.


Mis on ženšenn?

Seal on 11 liiki ženšenni, mis kõik kuuluvad perekonda Panax perekonnast Araliaceae; Botaaniline nimi Panax tähendab kreeka keeles "kõik paranevad". Nimetust “ženšenn” kasutatakse nii Ameerika ženšenni (Panax quinquefolius) kui ka Aasia või Korea ženšenni (Panax ginseng) tähistamiseks. Tõeline ženšenn kuulub ainult perekonda Panax, nii et teistel liikidel, nagu Siberi ženšenn ja kroonprintsi ženšenn, on selgelt erinevad funktsioonid.

Panaxi liikide unikaalseid ja kasulikke ühendeid nimetatakse ginsenosiidideks ja praegu tehakse neid kliinilisi uuringuid, et uurida nende potentsiaali meditsiiniliseks kasutamiseks. Nii Aasia kui ka Ameerika ženšenn sisaldavad ginsenosiide, kuid need sisaldavad erinevat tüüpi erinevas koguses. Uuringud on olnud erinevad ja mõned eksperdid ei ole veel veendunud, et ženšenni meditsiiniliste võimete märgistamiseks on piisavalt andmeid, kuid sajandeid on inimesed uskunud selle kasulikesse ühenditesse ja tulemustesse.


Ženšenni toitumisalased faktid

Ameerika ženšenn pole kasutamiseks valmis enne, kui seda on kasvatatud umbes kuus aastat; See on looduses ohustatud, nii et nüüd kasvatatakse seda taludes, et kaitsta seda ülekorimise eest. Ameerika ženšenni taimel on lehed, mis kasvavad varre ümber ringikujuliselt. Lilled on kollakasrohelised ja vihmavarjukujulised; Nad kasvavad taime keskel ja toodavad punaseid marju. Taimel tekivad vanusega kortsud kaela ümber — vanemad taimed on väärtuslikumad ja kallimad, sest vananenud juurtes on ženšenni hüvesid rohkem.

Ženšenn sisaldab erinevaid farmakoloogilisi komponente, sealhulgas tetratsüklilisi triterpenoidseid saponiine (ginsenosiide), polüatsetüleene, polüfenoolseid ühendeid ja happelisi polüsahhariide.


Tõestatud ženšenni eelised

1Parandab meeleolu ja vähendab stressi
Ühendkuningriigis Brain Performance and Nutrition Research Centeris läbi viidud kontrollitud uuring hõlmas 30 vabatahtlikku, kellele manustati kolm korda ženšenni ja platseebot. Uuring tehti selleks, et koguda andmeid ženšenni võime kohta parandada meeleolu ja vaimset funktsiooni. Tulemused näitasid, et 200 milligrammi ženšenni kaheksa päeva jooksul aeglustas meeleolu langus, kuid aeglustas ka osalejate reageerimist peastarvutamisele. 400 milligrammine annus parandas kaheksapäevase ravi jooksul rahulikkust ja parandas peast aritmeetikat.

Teises Keskravimiuuringute Instituudi farmakoloogia osakonnas tehtud uuringus testiti Panaxi ženšenni mõju kroonilise stressiga rottidel ja leiti, et sellel on olulised stressivastased omadused ja seda saab kasutada stressist põhjustatud häirete raviks. Panaxi ženšenni 100-milligrammine annus vähendas haavandite indeksit, neerupealiste kaalu ja plasma glükoosisisaldust – muutes selle võimsaks ravivõimaluseks kroonilise stressi korral ning suurepäraseks haavandiravimiks ja vahendiks neerupealiste väsimuse ravimiseks.

2. Parandab ajutegevust
Ženšenn stimuleerib ajurakke ning parandab keskendumis- ja kognitiivseid võimeid
tegevused. Tõendid näitavad, et Panaxi ženšenni juure võtmine iga päev 12 nädala jooksul võib parandada Alzheimeri tõvega inimeste vaimset jõudlust. Üks Lõuna-Korea kliiniliste uuringute instituudi neuroloogia osakonnas tehtud uuring uuris ženšenni efektiivsust Alzheimeri tõvega patsientide kognitiivsetele võimetele. Pärast ženšenniravi näitasid osalejad paranemist ja see tõusev trend jätkus kolm kuud. Pärast ženšenniravi katkestamist vähenesid paranemised kontrollrühma tasemele.
See viitab sellele, et ženšenn toimib Alzheimeri tõve loomuliku ravivahendina. Kuigi selle teema kohta on vaja rohkem uurida, leiti ühes esialgses uuringus, et Ameerika ženšenni ja ginkgo biloba kombinatsioon aitab loomulikult ADHD-d ravida.

3. Omab põletikuvastaseid omadusi
Koreas tehtud huvitavas uuringus mõõdeti Korea punase ženšenni kasulikku mõju lastele pärast keemiaravi või kaugelearenenud vähi tüvirakkude siirdamist.

Uuringus osales 19 patsienti, kes said ühe aasta jooksul iga päev 60 milligrammi Korea punast ženšenni. Vereproove koguti iga kuue kuu tagant ja ravi tulemusena vähenes kiiresti tsütokiinide ehk väikeste valkude hulk, mis vastutavad signaalide saatmise eest ajju ja rakkude kasvu reguleerimise eest, mis oli oluline erinevus kontrollrühmast. See uuring viitab sellele, et Korea punasel ženšennil on pärast keemiaravi vähihaigetel lastel põletikuliste tsütokiinide stabiliseeriv toime.

Ajakirjas American Journal of Chinese Medicine avaldatud 2011. aasta uuringus rottidel mõõdeti ka Korea punase ženšenni mõju põletikulistele tsütokiinidele; Pärast 100 milligrammi Korea punase ženšenni ekstrakti andmist rottidele seitsme päeva jooksul vähendas ženšenn märkimisväärselt põletiku ulatust – enamiku haiguste juurt – ja parandas ajule juba tekitatud kahjustusi.

Teises loomuuringus mõõdeti ženšenni põletikuvastast kasu. Korea punast ženšenni testiti selle allergiavastaste omaduste suhtes 40 hiirel, kellel oli allergiline riniit, tavaline ülemiste hingamisteede põletikuline haigus, mida tavaliselt esineb lastel ja täiskasvanutel; Kõige sagedasemad sümptomid on ninakinnisus, ninasügelus ja aevastamine. Katse lõpus vähendas Korea punane ženšenn hiirtel nina allergilist põletikulist reaktsiooni, näidates ženšenni kohta parimate põletikuvastaste toitude hulgas.

4. Aitab kaalust alla võtta
Veel üks üllatav ženšenni eelis on selle võime töötada loomuliku söögiisu vähendajana. Samuti kiirendab see teie ainevahetust ja aitab kehal rasva kiiremini põletada. Chicagos Tangi taimemeditsiini uurimiskeskuses tehtud uuringus mõõdeti Panaxi ženšennimarja diabeedi- ja rasvumisvastast toimet täiskasvanud hiirtel; Hiirtele süstiti 150 päeva jooksul 12 milligrammi ženšenni marja ekstrakti kehakaalu kilogrammi kohta. Viiendaks päevaks oli ženšenni ekstrakti võtvatel hiirtel tühja kõhu veresuhkru tase oluliselt madalam. Pärast 12. päeva suurenes hiirte glükoositaluvus ja üldine veresuhkru tase langes 53 protsenti. Ka ravitud hiirtel oli kaalulangus, alates 51 grammist ja lõpetades ravi 45 grammi.

Sarnases 2009. aastal tehtud uuringus leiti, et Panaxi ženšennil on hiirte rasvumisvastases toimes ülitähtis roll, mis viitab rasvumise ja sellega seotud metaboolsete sündroomide ravi parandamise kliinilisele tähtsusele ženšenni abil.

5. Ravib seksuaalset düsfunktsiooni
Tundub, et Korea punase ženšenni pulbri võtmine parandab meeste seksuaalset erutust ja ravib erektsioonihäireid. 2008. aasta süstemaatiline ülevaade hõlmas 28 randomiseeritud kliinilist uuringut, milles hinnati punase ženšenni efektiivsust erektsioonihäirete ravis; Ülevaade andis vihjavaid tõendeid punase ženšenni kasutamise kohta, kuid teadlased usuvad, et lõplike järelduste tegemiseks on vaja põhjalikumaid uuringuid.

28 läbivaadatud uuringust kuus teatasid erektsioonifunktsiooni paranemisest punase ženšenni kasutamisel võrreldes platseebokontrolliga. Neljas uuringus testiti punase ženšenni mõju seksuaalfunktsioonile, kasutades küsimustikke võrreldes platseeboga, ja kõik uuringud teatasid punase ženšenni positiivsest mõjust.

2002. aastal Lõuna-Illinoisi ülikooli meditsiinikooli füsioloogia osakonnas tehtud uuringud näitavad, et ženšenni žensenosiidi komponendid hõlbustavad peenise erektsiooni, kutsudes otseselt esile erektsioonikoe vasodilatatsiooni ja lõdvestuse. See on lämmastikoksiidi vabanemine endoteelirakkudest ja perivaskulaarsetest närvidest, mis mõjutavad otseselt erektsioonikude.

Ülikooli uuringud näitavad ka, et ženšenn mõjutab kesknärvisüsteemi ja muudab oluliselt aju aktiivsust, mis hõlbustab hormonaalset käitumist ja sekretsiooni.

6. Parandab kopsufunktsiooni

Ženšenniravi on märkimisväärselt vähendanud kopsubaktereid ja rottidega tehtud uuringud on näidanud, et ženšenn võib peatada tsüstilise fibroosi, tavalise kopsuinfektsiooni, kasvu. Ühes 1997. aasta uuringus tehti rottidele ženšenni süstid ja kahe nädala pärast ilmnes ravitud rühmal oluliselt paranenud bakterite eemaldamine kopsudest.

Uuringud näitavad ka, et ženšenni eeliseks on ka selle võime ravida kopsuhaigust, mida nimetatakse krooniliseks obstruktiivseks kopsuhaiguseks (KOK), mida iseloomustab krooniliselt halb õhuvool, mis tavaliselt aja jooksul halveneb. Uuringute kohaselt näib Panaxi ženšenni suukaudne võtmine parandavat kopsufunktsiooni ja mõningaid KOK-i sümptomeid.

7. Alandab veresuhkru taset
Mitmed uuringud näitavad, et Ameerika ženšenn alandab II tüüpi diabeediga inimeste veresuhkru taset, toimides diabeedi loomuliku ravivahendina. Marylandi ülikooli meditsiinikeskuse andmetel näitas üks uuring, et 2. tüüpi diabeediga inimestel, kes võtsid Ameerika ženšenni enne kõrge suhkrusisaldusega jooki või koos sellega, tõusis vere glükoosisisaldus vähem.

Teises Ühendkuningriigis Human Cognitive Neuroscience Unit'is tehtud uuringus leiti, et Panaxi ženšenn põhjustab vere glükoositaseme langust tund pärast glükoosi tarbimist, kinnitades, et ženšennil on glükoosireguleerivad omadused.

Üks peamisi raskusi II tüüpi diabeediga on see, et keha ei reageeri insuliinile piisavalt. Ühes uuringus leiti, et Korea punane ženšenn parandas insuliinitundlikkust, selgitades veelgi ženšenni võimet aidata alandada veresuhkru taset ja aidata neid, kes võitlevad II tüüpi diabeediga.

8. Väldib vähki
Uuringud on näidanud, et ženšennil on võimsad vähivastased omadused, kuna see pärsib kasvaja kasvu. Kuigi sellel teemal on vaja rohkem uurida, jõutakse aruannetes järeldusele, et ženšenni vähivastased omadused annavad T-rakkude ja NK-rakkude (looduslikud tapjarakud) rakkude immuunsuse paranemine koos muude mehhanismidega, nagu oksüdatiivne stress, apoptoos ja angiogenees.
Teaduslikud ülevaated väidavad, et ženšenn leevendab vähki põletikuvastaste, antioksüdantsete ja apoptootiliste mehhanismide kaudu, et mõjutada geeniekspressiooni ja peatada kasvaja kasvu. See näitab, et ženšenn võib toimida loodusliku vähiravina. Mitmed uuringud on keskendunud ženšenni erilisele mõjule kolorektaalvähile, kuna umbes üks inimene 1-st USA-s haigestub elu jooksul kolorektaalsesse vähki. Teadlased ravisid inimese kolorektaalvähi rakke aurutatud ženšenni marja ekstraktiga ja leidsid
proliferatsioonivastane toime oli 98 protsenti HCT-1 16 ja 99 protsenti SW-480 rakkude puhul. Kui teadlased testisid aurutatud Ameerika ženšenni juurt, leidsid nad tulemusi, mis on võrreldavad aurutatud marjaekstraktiga.

9. Tugevdab immuunsüsteemi
Veel üks hästi uuritud ženšenni eelis on selle võime tugevdada immuunsüsteemi - aidates kehal võidelda infektsioonide ja haigustega. Ženšenni juuri, varsi ja lehti on kasutatud immuunsüsteemi homöostaasi säilitamiseks ja haiguste või infektsioonide vastupanuvõime suurendamiseks.
Mitmed kliinilised uuringud on näidanud, et Ameerika ženšenn parandab immuunsuses rolli mängivate rakkude jõudlust. Ženšenn reguleerib igat tüüpi immuunrakke, sealhulgas makrofaage, looduslikke tapjarakke, dendriitrakke, T-rakke ja B-rakke.
Ženšenni ekstraktid toodavad antimikroobseid ühendeid, mis toimivad kaitsemehhanismina bakteriaalsete ja viirusnakkuste vastu. Uuringud näitavad, et ženšenni polüatsetüleeni ühendid on tõhusad bakteriaalsete infektsioonide vastu.
Hiirtel tehtud uuringud näitasid, et ženšenn vähendas põrnades, neerudes ja veres leiduvate bakterite arvu. Ženšenni ekstraktid kaitsesid hiiri ka põletikust tingitud septilise surma eest. Aruanded näitavad, et ženšennil on ka pärssiv toime paljude viiruste, sealhulgas gripi, HIV ja rotaviiruse kasvule.

10. Leevendage menopausi sümptomeid
Menopausiga kaasnevad tavaliselt tüütud sümptomid, nagu kuumahood, öine higistamine, meeleolu kõikumine, ärrituvus, ärevus, depressiivsed sümptomid, tupe kuivus, sugutungi vähenemine, kaalutõus, unetus ja juuste hõrenemine. Mõned tõendid viitavad sellele, et ženšenn võib aidata vähendada nende raskust ja esinemist. Randomiseeritud kliiniliste uuringute süstemaatiline ülevaade näitas, et kolmes erinevas uuringus oli Korea punane ženšenn tõhus menopausis naiste seksuaalse erutuse suurendamiseks, heaolu ja üldise tervise parandamiseks, vähendades samal ajal depressiivseid sümptomeid ning parandades menopausi sümptomeid Kuppermani indeksil ja menopausi ajal. Hindamisskaala võrreldes platseeborühmaga. Neljas uuring ei leidnud olulist erinevust kuumahoogude sageduses ženšenni ja platseeborühma vahel.


Ženšenni tüübid

Kuigi Panaxi perekond (Aasia ja Ameerika) on ainsad "tõelised" ženšennitüübid, kuna neil on kõrge toimeaine ginsenosiidide sisaldus, on ka teisi adaptogeenseid ürte, millel on sarnased omadused ja mida tuntakse ka ženšenni sugulastena.

Aasia ženšenn: panaxi ženšenn on klassikaline ja originaalne, mis on tuntud juba tuhandeid aastaid. Seda kasutatakse sageli traditsioonilise hiina meditsiini turgutamiseks neile, kes võitlevad madala Qi, külma ja yangi puudusega, mis võib väljenduda väsimusena. See vorm võib aidata ka nõrkuse, kurnatuse, 2. tüüpi diabeedi, erektsioonihäirete ja kehva mälu korral. Panaxi ženšenni kasvatatakse peamiselt Hiina Jilini provintsi changbai mägipiirkonnas, Korea poolsaarel ja Venemaa Siberis. Peamised Hiina ženšenni tootmispiirkonnad asuvad changbai mäe läänenõlval ja selle ülejäänud piirkonnas, samas kui peamised Korea ženšenni tootmispiirkonnad asuvad changbai mäe ida- ja lõunaosas, kusjuures geograafilises keskkonnas ja kliimas on vähe erinevusi.

Ameerika ženšenn: panax quinquefolius, kasvab kogu Põhja-Ameerika põhjapoolsetes piirkondades, sealhulgas New Yorgis, Pennsylvanias, Wisconsinis ja Kanadas Ontarios. Ameerika ženšenn võitleb depressiooniga, tasakaalustab veresuhkrut, toetab ärevusest põhjustatud seedehäireid, parandab keskendumist ja tugevdab immuunsüsteemi. Võrdluseks, Ameerika ženšenn on leebem kui Aasia ženšenn, kuid siiski väga terapeutiline ja seda kasutatakse tavaliselt yini puudulikkuse raviks yangi puuduse asemel.

Siberi ženšenn: eleutherococcus senticocus, kasvab metsikult Venemaal ja Aasias, tuntud ka kui lihtsalt eleuthro, sisaldab suures koguses eleutherosiide, millel on väga sarnased eelised panaxi ženšenniliikides leiduvatele ginsenosiididele. Uuringud näitavad, et Siberi ženšenn võib suurendada VO2 max, et optimeerida kardiovaskulaarset vastupidavust, parandada väsimust ja toetada immuunsust.

India ženšenn: withania somnifera, tuntud ka kui ashwagandha, on Ayurveda meditsiinis pikaealisuse pikendamiseks tuntud ravimtaim. Sellel on klassikalise ženšenniga sarnased eelised, kuid sellel on ka palju erinevusi. Seda võib võtta pikemas perspektiivis ja on tõestatud, et see parandab kilpnäärme hormoonide taset (TSH, T3 & T4), leevendab ärevust, tasakaalustab kortisooli, parandab kolesterooli, reguleerib veresuhkrut ja parandab kehalist taset.

Brasiilia ženšenn: pfaffia paniculata, tuntud ka kui sumajuur, kasvab kõikjal Lõuna-Ameerika vihmametsades ja tähendab portugali keeles "kõige jaoks", kuna sellel on palju eeliseid. Sumajuur sisaldab ekdüsterooni, mis toetab meeste ja naiste tervislikku testosterooni taset ning võib samuti toetada lihaste tervist, vähendada põletikku, võidelda vähiga, parandada seksuaalset jõudlust ja tõsta vastupidavust.


Kuidas ženšenni leida

Ženšenni tooted on valmistatud juurtest ja võsudest, mida nimetatakse juurekarvadeks. Ženšenni leiate kuivatatud, pulbrina, kapslite ja tablettidena.
Ženšenn on saadaval ka ilma ürtideta mitmes kombineeritud koostises; pidage siiski meeles, et Panaxi ženšennitooted ei vasta alati väidetule. Panaxi ženšenni sisaldavate toodete sisu võib olla väga erinev ja mõned võivad sisaldada Panaxi ženšenni vähe või üldse mitte.
Lugege kindlasti hoolikalt koostisainete etikette ja ostke tooteid alati usaldusväärselt ja usaldusväärselt ettevõttelt. Hiina on maailma suurim ženšenni tootja, moodustades 70–80% maailma kogutoodangust ja 60% maailma ekspordist.

Kuidas teha ženšenni teed

Kas soovite lisada ženšenni oma igapäevasesse dieeti? Proovige ise teha ženšenni teed.

Hiinas on inimesed ženšenni teed joonud juba 5,000 aastat. Hiina taimravis soovitavad praktikud üle 40-aastastel täiskasvanutel juua iga päev ühe tassi ženšenni teed.
Ženšenni teed, nagu ženšenni toidulisandeid ja ekstrakte, kasutatakse teie vaimse jõu ja mälu parandamiseks. Ženšenni tee valmistamisel valige esmalt, millist tüüpi ženšenni soovite kasutada: Ameerika (mis on parem kuumematel kuudel) või Korea (parem külmematel kuudel). Saate osta ženšenni teekotte kohalikust toidupoest, kuid kõige kasulikum on selle ise taime juurtest valmistamine.

● Võite kasutada värsket juurt, kuid seda võib olla raske leida, seega töötab ka mootoriga või kuivatatud juur.

● Alustage juure koorimisest, kui te seda kasutate.

● Võtke 1 supilusikatäis juurelaaste või pulbristatud juurt ja asetage see metalli
teepall või filter.

● Laske vesi keema ja seejärel lülitage see välja – laske veel 2–3 minutit jahtuda.

● Valage vesi teetassi ja uputage teepall või filter tassi; Laske sellel tõmmata 5 minutit või kauem.

● Pärast tee joomist võite isegi ženšenni laaste süüa, et optimeerida tervisega seotud eeliseid.


Ženšenni soovitatavad annused

Teadusuuringutes on uuritud järgmisi ženšenni annuseid:

● 2. tüüpi diabeedi korral näib tavaline efektiivne annus olevat 200 milligrammi päevas. 

● Erektsioonihäirete korral on teadlased leidnud kasulikuks 900 milligrammi Panaxi ženšenni kolm korda päevas.

● Enneaegse ejakulatsiooni korral kandke SS-kreemi, mis sisaldab Panaxi ženšenni ja muud
koostisained, peenisele üks tund enne vahekorda ja pesta maha enne vahekorda.

● Stressi, pinge või väsimuse korral võtke 1 gramm ženšenni päevas või 500 milligrammi kaks korda päevas.


Võimalikud kõrvaltoimed ja koostoimed

Ženšenni kõrvaltoimed on üldiselt kerged. Ženšenn võib mõnel inimesel toimida stimulaatorina, mistõttu võib see põhjustada närvilisust ja unetust (eriti suurtes annustes). Pikaajaline kasutamine või suurtes annustes ženšenn võib põhjustada peavalu, peapööritust ja kõhuvalu. Naised, kes kasutavad ženšenni regulaarselt, võivad kogeda menstruaaltsükli muutusi, samuti on teatatud allergilistest reaktsioonidest ženšenni suhtes.

Arvestades tõendite puudumist selle ohutuse kohta, ei soovitata ženšenni lastele ega naistele, kes on rasedad või imetavad.

Ženšenn võib mõjutada veresuhkru taset, nii et diabeediravimeid võtvad inimesed ei tohiks ženšenni kasutada ilma eelnevalt oma tervishoiuteenuse osutajaga rääkimata. Ženšenn võib suhelda varfariini ja mõnede depressiooniravimitega; Kofeiin võib võimendada ženšenni stimuleerivat toimet.

Mõningane on mure, et Panaxi ženšenn suurendab autoimmuunhaiguste, nagu MS, luupus ja reumatoidartriit, sümptomeid, nii et nende seisunditega patsiendid peaksid enne selle toidulisandi võtmist ja selle ajal oma arstiga nõu pidama. See võib samuti häirida vere hüübimist ja seda ei tohiks võtta veritsushaigustega inimesed. Inimesed, kellele on tehtud elundisiirdamine, ei pruugi soovida ženšenni võtta, kuna see võib suurendada elundi äratõukereaktsiooni riski. (29)

Ženšenn võib suhelda naissuguhormoonide suhtes tundlike haigustega, nagu rinnavähk, emakavähk, munasarjavähk, endometrioos ja emakafibroidid, kuna sellel on östrogeenisarnane toime. (29)

Ženšenn võib interakteeruda järgmiste ravimitega:

● Diabeediravimid
● Verd vedeldavad ravimid
● Antidepressandid
● Antipsühhootilised ravimid
● Morfiin

Ženšenni liigne kasutamine võib põhjustada ženšenni kuritarvitamise sündroomi, mida on seostatud afektiivsete häirete, allergia, kardiovaskulaarse ja neerutoksilisuse, suguelundite verejooksu, günekomastia, hepatotoksilisuse, hüpertensiooni ja reproduktiivtoksilisusega.

Ženšenni kõrvaltoimete vältimiseks soovitavad mõned eksperdid ženšenni mitte võtta korraga rohkem kui kolm kuni kuus kuud. Vajadusel võib arst soovitada teil teha pausi ja seejärel alustada ženšenni võtmist mõne nädala või kuu jooksul.

1

Kuumad kategooriad